Derya Tarım ile Yapımcılık Geleceğin Mesleği mi?

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen, Sinema Eseri Yapımcıları Birliği SE - YAP tarafından yürütülen, Türk filmlerinin uluslararası festivallerdeki mevcudiyetini artırmak amacını hedef alan A kategori festivallerin program yöneticileri ile birlikte yürütülen Festivaller İstanbul’da programı eş direktörü, başarılı ve ödüllü yapımcı, eğitmen Derya Tarım ile bu eğitim 14 Ekim’de başlıyor. Her hafta Perşembe günü üç saat 19.00-22.00 arası, toplam 6 hafta sürüyor. Dersler çevrimiçi gerçekleşiyor.

Yapımcılık Geleceğin Mesleği mi? Eğitim İçeriği

  • 1. Hafta

Sinemada Yapımcılık: Uzun Metraj Film ve Uzun Metraj Belgesel Film Üretiminde Yapımcılık.

  • 2. Hafta

TV Formatları, internet formatları. Seri format üretiminde yapımcılık.

  • 3. Hafta

Ulusal ve Uluslararası Film Festivalleri. Film Marketleri: Olanaklar Olasılıklar.

  • 4. Hafta

Film finansı nasıl yapılır? Belgesel finansmanı için olasılıklar nelerdir? TV de finansman TV, dijital ve sinema dışında yapım mecraları nelerdir? Arayışlar, olasılıklar ve yapımcının rolü

  • 5. Hafta

Ortak yapımı bir hayal mi? Avantaj ve dezavantajları. Meslek siyaseti ne demektir? Meslek birlikleri neler yapar?

  • 6. Hafta

Yapımcının bilmesi gereken 10 temel alan nedir? Bu alanlarda ustalaşmak mümkün mü? Alaylı mı okullu mu olmalı?

Derya Tarım

2000 yılında Endüstri Mühendisliği kariyeri ile başladığı iş hayatına 2006 yılından itibaren Sinema ve Televiyon sektöründe yapımcı olarak devam etmekte olan Derya Tarım 2007 yılında kurulan Lacivert Filmin kurucu ortağıdır. Yapımcılığını üstlendiği “Daire” ve “Büyük Oyun” filmleri ulusal ve uluslararası film festivallerinde en iyi film başta olmak uzere çok sayıda ödülle değer bulunmuştur. Karlovy Vary Yapım Aşaması Seçkisi, Trieste When East Meets West Proje Gelistirme Platformu, East European Film Assocation Workshopları ve Köprüde buluşmalar Türkiye Fransa Ortak Yapım Platformlarına ve uluslararası film marketlerine katılmış olan Derya TARIM 2018 yılında Türkiye İspanya ortak Yapımı Eurimages destekli belgesel projesi “Singled Out” u tamamlamıştır. 2019 yılında yapım desteği almış olan yeni uzun metraj projeleri “İlk Taşı En Dertli Olan Atsın”, Türkiye Amerika ortak yapımı, Los Angeles ve Türkiyede lokasyonları kurgulanan “Defne Kök Salınca” ve Uzun Metraj Belgesel projeleri “Humanist Bir Deha” üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Uzun metraj film ve belgesel üretimlerinin yanında, Kültürel Tv formatları üretmeye devam etmektedir.